Legenda nélkül....

2013.07.20. 00:38

998250_672822926065917_1437523223_n.jpg

A jubileumról valamennyi német országos napilap megemlékezett, kivétel nélkül „mellékelve” azt az egyaránt
történelminek minősített fotót, amelyen Ausztria és Magyarország akkori külügyminisztere, Alois Mock és Horn Gyula átvágja a drótkerítést, jelképesen is megszüntetve a Keletet és a Nyugatot elválasztó vasfüggönyt. A konzervatív Die Welt 1989. június 27-ét történelmi napnak nevezte. Az újság beszámolt a vasfüggöny átvágásának előzményeiről, a határzár korábbi megszüntetéséről, majd az augusztus 19-i páneuerópai piknikről és a szeptember 10-i határnyitásról, ami több tízezer keletnémet számára tette lehetővé a menekülést Nyugatra. A Hornt és Mockot ábrázoló fotó eljutott a világ minden tájára – emlékeztetett a Die Welt, utalva arra: a vasfüggöny átvágását olyan láncreakció követte, amely elvezetett a berlini fal leomlásáig.
Az ugyancsak konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung – a Die Welthez hasonlóan – kiemelte, hogy 1989. június 27. ténylegesen egy „zsenális médiapuccs” is volt. Miközben a határzár megszüntetése már május 2-án megkezdődött, a klingenbach–soproni határátkelőnél történt eseményt ábrázoló fotó alapján az egész világ azt hihette, hogy június 27. a vasfüggöny átvágásának első aktusa volt. Az újság ennek kapcsán egyfajta „huszárvágásról” beszélt, utalva arra, hogy mindez egy Bécsben élő fotós, Bernhard Holzner ötlete volt. Holznert ugyanis „felháborította”, hogy a reformkommunista magyar kormány – a határzár megszüntetésével kapcsolatos – „történelmi lépése” gyakorlatilag semmi fajta nemzetközi médiavisszhangot nem kapott. És Holzner ezt követően javasolta Mock akkori külügyminiszter sajtófelelősének a határ menti fotó elkészítését. Az osztrák külügyminiszter felkarolt az ötletet, és meg is egyezett erről magyar kollégájával. A cél pedig az volt, hogy a jövő számára dokumentálják az „őrültség korszakát”, amikor még kerítés választotta el egymástól a népeket – emlékeztetett a Frankfurter Allgemenie Zeitung.
A liberális Süddeutsche Zeitung ugyancsak azt hangsúlyozta, hogy a június 27-i esemény „megrendezett, mégis történelmi” volt. Az újság ugyancsak emlékeztetett: Mock és Horn ezen a napon jelképesen átvágta a vasfüggönyt, miközben annak felszámolását Magyarország addigra gyakorlatilag már teljesen befejezte. A lap visszaemlékezett a páneurópai piknikre, a szeptemberi határnyitásra, és ezzel kapcsolatban rámutatott: a páneurópai rendezvényt mintegy 600 keletnémet turista arra használta fel, hogy a határőröket is meglepve Ausztriába meneküljön. A Németh Miklós vezette budapesti kormány ugyanakkor tudta, hogy a menekülést miért engedélyezte – írta a Süddeutsche Zeitung, úgy értékelve: mindez egyfajta „tesztet” jelentett arra vonatkozóan, hogy a „testvéri országok” miként reagálnak. S ezek teljes „tanácstalansága” bátorította Magyarországot a szeptember 10-i határnyitásra – írta a német liberális napilap.
Helyszíni riportban számolt be a 20 évvel ezelőtti eseményről a berlini Der Tagesspiegel, hangsúlyozva, hogy az akkori eseményekkel Magyarország „történelmet írt”. A liberális újság rámutatott: a közelmúltban Budapesten járt Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter, augusztusban pedig Angela Merkel kancellár utazik Magyarországra. Az újság mindennek kapcsán idézte Németh Miklós akkori magyar miniszterelnököt, aki a 20 évvel ezelőtti eseményekre emlékezve „szerényen” kijelentette: „Magyarország megtette hozzájárulását.”
 Csendes megjegyzés...
Idősebb Bush és Gorbacsov előző évben Izland szigetén már átrajzolták Európa színpadát. Németh Miklós csak végrehajtotta az orosz döntést. A látványos része jutott az akkori külügyminiszternek...Ő volt az utolsó, aki támogatta a határnyitást.Kiharcolta, hogy ő vághassa át a határon a vasfüggönyt a sajtó előtt.

A bejegyzés trackback címe:

https://harcosh.blog.hu/api/trackback/id/tr575415812

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása